Ako si vybrať najvhodnejší typ oplotenia

Častá dilema manželov je na svete, ak príde na výber oplotenia. Okrem širokej ponuky na trhu vstupuje do rozhodovania aj vlastný vkus a predstava o tom, ako by mal „náš“ plot vyzerať. V tomto blogu sa zameriavame na to, kde a kedy použiť ktorý typ oplotenia.

 

ZVÁRANÉ PANELY – elegantný, moderný plot na celý život

Jednoznačné riešenie pre náročnejších z nás. Panel si spokojne môžete umiestniť do prednej, pohľadovej či vstupnej časti pozemku. Získa si vás svojím elegantným vzhľadom a presnou pravidelnosťou. Oplotenie súkromného pozemku týmto panelom dodá vašej záhrade moderný vzhľad a vzdušnosť. Ak túžite po oplotení na celý život, práve ste našli to pravé. Jednotlivé panelové diely sú totiž pozinkované a poplastované, čím sa dosahuje vysoká životnosť na mnoho rokov.

 

ZVÁRANÉ PLETIVO – jednoduchá montáž a estetický vzhľad

Zvárané pletivo je vhodné do menej náročného terénu, na rovnejší pozemok. Väčšinou sa zváraným pletivom oplocujú verejné priestranstvá, parky, materské školy, ihriská, ale aj súkromné pozemky: hlavne tie strany, kde sa nachádza hranica so susedom. Vyznačujú sa vysokou životnosťou a estetickosťou. Pri tomto type pletiva nepotrebujete veľké množstvo doplnkového tovaru.

 

ŠTVORHRANNÉ PLETIVO – lacné a praktické riešenie

Či už máte pozemok na rovnom či členitom teréne alebo dokonca vo svahu, tento druh pletiva sa vám prispôsobí takmer kdekoľvek. Keďže dobre kopíruje terén, využíva sa hlavne na oplotenie pozemkov okolo chát, rodinných domov, v stavebníctve, poľnohospodárstve a lesníctve.
Ak máte vyššie nároky na estetickú funkciu plota, máte dve možnosti. Siahnite po niečom výnimočnejšom alebo urobte kompromis:
Štvorhranné pletivo umiestnite na zadné alebo bočné strany pozemku, kde nie je veľká frekvencia ľudí, avšak splní to hlavné: praktickú funkciu oplotenia.
Z prednej strany, kde sa spravidla nachádza vstup do pozemku, investujte do originálnejších riešení. Touto kombináciou zabijete dve muchy jednou ranou. Investujete tam, kde to má zmysel a naopak ušetríte na miestach, kde nie je nutné pozerať na dizajn.

 

 

UZLOVÉ PLETIVO - najlacnejšia možnosť oplotenia, vhodná pre obytné zóny blízko lesa

Veľkosť oka uzlového pletiva sa stupňovito zväčšuje s výškou pletiva. Tým sa stáva oplotená plocha účinne chránenou pred nízkou, ale aj vysokou zverou bez narušenia estetického rázu krajiny. Ak bývate blízko lesa, práve zadná časť pozemku môže byť oplotená uzlovým pletivom. 

 

Na záver už len pridávame odpoveď na najčastejšiu otázku:

Musím mať vopred pripravený betónový základ?

Odpoveď znie „NIE“. Nie je potrebné mať betónový základ. Ak však už nejaký existujúci máte a nechcete ho likvidovať, ani to nie je problém. Plotové systémy viete prispôsobiť rôznym stavebným situáciám.

Ak však uvažujete nad zváranými panelmi, je dôležité myslieť na to, že panely potrebujú byť namontované rovno a presne, preto odporúčame stĺpiky kotviť do betónového základu. Vzhľadom na pevný rozmer panelov je požadovaná vysoká presnosť rozmiestnenia stĺpikov, preto kotvenie na zemné skrutky môže byť náročné a niekedy vzhľadom na charakter a typ zeminy aj nemožné. Ak nemáte inú monžosť montáže ako práve na zemné skrutky a nedokážete zabezpečiť presný rozostup panelov, je možné použiť spojky panelov na nekonečnú montáž. 

NÁŠ TIP:

Ak sa chcete vyhnúť zarastaniu trávy do oplotenia, prípadne ak chováte sliepky a nechcete, aby sa vám podhrabaním dostali popod plot, je tu ďalšie riešenie:
POUŽITE PODHRABOVÉ DOSKY. Tie vám poskytnú pekný pohľad na celý plot, keďže opticky bude v zjednotenej rovine a zároveň máte vyriešený problém s kosením.


V nasledujúcich článkoch nájdete podrobný rozpis príslušenstva potrebného na realizáciu spomínaných druhov oplotenia:

- zváraný panel

- štvorhranné pletivo

 

Odporúčané články