Jednoduché oplotenie z gabiónovej siete

Gabióny sú obľúbeným druhom plotových systémov. Gabiónové koše sa využívajú prevažne na stabilizáciu svahu, brehov vodných tokov, ako oporný múr, na úpravu svahov, brehov riek, avšak pre ich jednoduchú inštaláciu nachádzajú v súčasnosti využitie aj v záhrade a pri oplotení pozemku. V kombinácii s vhodným dekoračným kameňom tvoria rôzne prírodné steny, záhradné múriky, skalky a vyvýšene záhony. Majú však aj dekoratívne uplatnenie nielen v exteriéri, ale aj v interiéri v komerčných zariadeniach.

 

 

VÝROBA GABIÓNOVEJ SIETE.

Gabiónové siete sa vyrábajú z ťahanej ocele priemeru 4 mm. Horizontálne a vertikálne drôty sú spájané odporovým zváraním.
Povrchovú úpravu tvorí Galfan, ktorý je zložený z minimálne 5 % hliníka a 95 % zinku. Aplikácia sa vykonáva kontinuálnym procesom. Ochranná vrstva je nanášaná ponorom. Vďaka jeho charakteristickej mikroštruktúre má vynikajúcu odolnosť proti korózii, dobrú zvárateľnosť a tvarovateľnosť v porovnaní s tradičnými zinkovanými vrstvami, vďaka čomu je vhodný pre širokú škálu aplikácií.

Aj keď existuje mnoho skvelých komerčných a domácich použití pre gabionové koše, väčšina z nich zahŕňa naplnenie koša určitým druhom horniny, napr. štiepaný kameň, lomový kameň, alebo rôzne druhy dekoračných kameňov podľa účelu využitia a umiestnenia.

Oceľové drôty s hrúbkou 4 mm sú dostatočne pevné na to, aby sa siete pri naplnení nenatiahli a nepoškodili. Avšak pri montáži gabiónových košov s väčšou dĺžkou či výškou odporúčame používať dištančné háčiky, ktoré zaručia, že si vaše koše zachovajú rovnaký tvar aj po naplnení horninou.


 

KOĽKO HORNINY - KAMEŇA POTREBUJETE NA NAPLNENIE GABIÓNOVÉHO KOŠA?

Jednoducho to zistíte tak, že si vypočítate plochu gabiónového koša. Urobíte to vynásobením dĺžky, výšky a hĺbky.

 • Napríklad: Koľko kameňa potrebujem, ak je môj gabiónový kôš 6 m dlhý, 1 m vysoký a 0,5 m hlboký?
 • 6 m x 1 m x 0,5 m = 3 kubické metre kameňa.


NA ČO TREBA MYSLIEŤ PRI VÝBERE KAMENNEJ VÝPLNE? 

Nezabúdajte na správne určenie veľkosti horniny - frakciu, aby vám počas plnenia koša kameň neprepadol cez oká v sieti.

V našej ponuke nájdete gabiónovú sieť s veľkosťou oka 50 x 100 mm a 100 x 100 mm.


AKÝ ZÁKLAD POTREBUJEM PRE SVOJ GABIÓNOVÝ PLOT?

Ak je výška steny gabiónu do 1 m, podklad z drvenej horniny by mal byť dostatočne zhutnený do hĺbky 10 cm.

Ak je stena vysoká viac ako 1 m, voľne stojací gabión bude takmer vo všetkých prípadoch potrebovať betónový základ, ktorého šírku a hĺbku je potrebné posúdiť vzhľadom na výšku steny. Ak so stavbou gabiónu nemáte skúsenosti, odporúčame konzultáciu so statikom.
Čo sa týka oporného múra, vo väčšine prípadov budete môcť použiť drvenú horninu, ale opäť až po konzultácii so statikom, v dôsledku rôznych podmienok, ako je užitočné zaťaženie steny, pôdne podmienky, atď.


ZOSTAVENIE GABIÓNOVÉHO KOŠA.

Základ gabiónového oplotenia tvoria drôtené koše zo zváraných sietí, zložené z dna, bočných stien, veka a deliacich priečok, ktorých hrany sú prepletené špirálami a zosilnené dištančnými háčikmi.

Na zostavenie kompletného koša potrebujeme celkovo 6 ks gabiónovej siete, montážne špirály a dištančné háčiky.

Kompletnú inštaláciu gabiónového koša si môžete pozrieť na tomto videu.

VÝHODY OPLOTENIA Z GABIÓNU:

 • moderný, prírodný vzhľad  
 • šetrné k životnému prostrediu  
 • jednoduchá a rýchla montáž  
 • priepustnosť stavby  
 • pružnosť stavby  
 • montáž na neprístupných miestach
 • nízka cena
 • dlhá životnosť
 • minimálna údržbovosť

Gabiónové koše či ploty pôsobia moderným prírodným dojmom s minimálnym zásahom do životného prostredia. Je to ekologické a zároveň estetické riešenie, nenáročné na údržbu.


VEDELI STE, ŽE?

S našim online kalkulátorom si jednoducho vypočítate cenu a materiál potrebný pre stavbu Vášho gabiónového plota. 

Odporúčané články