Štyri základné typy oplotenia

Medzi 4 základné typy oplotenia, o ktorých si v tomto článku povieme, patria:

  1. Zvárané panely

  2. Zvárané pletivá

  3. Štvorhranné pletivá

  4. Uzlové pletivá

 

1. Zvárané panely

Plotové dielce v dĺžke 250 cm s výškou začínajúcou na 55 cm. Štandardne sa dodávajú s povrchovou úpravou zinkovaním, prípadne zinok + prášková farba označované tiež ako Zn+PVC. Medzi najbežnejšie farby patrí tmavozelená RAL6005 a tmavosivá – antracitová RAL7016. Panely je možné dodať aj v inej farbe zo škály RAL, no iné odtiene panelov sú výlučne na objednávku. Veľkosť ôk u tohto typu oplotenia je v rozmedzí 200 x 50 mm až 200 x 60 mm.
Zvárané panely sa vyrábajú v dvoch prevedeniach a to: 2D a 3D.
Panely 2D nemajú ohyby, majú jeden vertikálny drôt a dva horizontálne drôty. V závislosti od potreby tuhosti sa panely vyrábajú v 3 prevedeniach s rôznymi priemermi drôtov a to (horizontálny drôt - vertikálny drôt - horizontálny drôt v mm): 5-4-5, 6-5-6, 8-6-8.
Panely 3D majú ohyby - tzv. nosy - na vertikálnych drôtoch, čím vytvárajú líniu ohybu rovnobežnú s horizontálnymi drôtmi. Počet ohybov závisí od výšky zváraného panela – čím vyšší panel, tým väčší počet ohybov. Priemer drôtov je zvyčajne 4 mm a 5 mm.

Zváraný panel 3D

 

2. Zvárané pletivá

Tvoria akýsi medzistupeň medzi štvorhrannými pletivami a zváranými panelmi. Obdĺžnikovými okami pripomínajú zvárané panely, spôsobom montáže a balením skôr štvorhranné pletivá. Veľkosť oka je zvyčajne 100 x 50 mm, u niektorých typov je to však aj 50 x 50 mm, prípadne 100 x 75 mm. Vyrábajú sa len v prevedení s poplastovanými drôtmi, v hornej a dolnej časti môžu mať zhustené oká kvôli zabezpečeniu väčšej pevnosti. Farba zváraného pletiva je najčastejšie tmavozelená RAL6005, niektoré typy zváraných pletív ponúkame aj v tmavosivej – antracitovej farbe RAL7016.

 

Zvárané pletivo

 

3. Štvorhranné pletivá

Pletivo, ktoré pozná pravdepodobne každý z nás. Vyrába sa v dvoch prevedeniach, a to: zinkovaný drôt alebo zinkovaný drôt s poplastom.
V prípade poplastovaného pletiva je farba pletiva tmavozelená s označením RAL6005. Štandardne sa vyrába v rolkách o dĺžke 15m a 25m.
Najnižšie štvorhranné pletivo má výšku 100 cm. Veľkosť oka u tohto typu oplotenia je od 40 x 40 mm do 60 x 60 mm.

 

Štvorhranné pletivo

 

4. Uzlové pletivá

Pletivo s rastúcou výškou oka. V dolnej časti pletiva sú oká menšie a postupne narastajú. Rozostup vertikálnych drôtov je zvyčajne 15 cm a horizontálnych 5 až 20 cm. Horizontálne a vertikálne drôty sú navzájom spájané „uzlom“, preto sa tento typl pletiva nazýva uzlové pletivo. Uzlové pletivo sa vyrába výlučne zo zinkovaného drôtu, nakoľko v prípade poplastovaného drôtu by dochádzalo k jeho poškodeniu počas výroby pri vytváraní jednotlivých uzlov.
Ako alternatíva sa vyrába aj zvárané pletivo v rovnakom prevedení, ktoré je poplastované, ale v miestach kríženia horizontálnych a vertikálnych drôtov je bodovo zvárané.

Farmárske pletivo


V nasledujúcom článku si povieme, kedy je vhodné ktorý z týchto typov oplotenia použiť a prečo.